רפואה סינית, דיקור סיני ויפני, צמחי מרפא, ותמציות באך

חוסר איזון הורמונלי לפי הרפואה הסינית

נשים עוברות לא מעט שינויים הורמונליים בחיים שלהן, בתקופת הגדילה וצמיחה מילדות, תקופת הנעורים וגיל ההתבגרות, בהריונות, בזמן ההנקה וכמובן בתקופת גיל המעבר. חלק מהנשים תעבורנה את התקופות האלה בקלות בעוד חלק תסבולנה מתופעות לוואי קלות עד חמורות.

הרפואה המערבית רואה בחלק מתופעות הלוואי מצב רפואי שמצריך טיפול מתאים, ואילו בראי הרפואה הסינית, התסמינים השונים בתקופות השונות בחייה של האישה, הם פשוט חלק ישיר טבעי והמשכי של חייה, וכי ניתן להקל ולהפחית את תופעות הלוואי ולהתמודד עם המעבר ההורמונלי בהתאם.

Women's hormonal balance

נערות סובלות לא מעט:

המחזור החודשי של האישה אמנם מהווה אינדיקציה לכך שהכל תקין בגופה ושהיא יכולה להיקלט להריון אבל הוא גם יכול לגרום לאי נעימות, דימומים חזקים, כאבים שמצריכים נטילה של משככי כאבים ותופעות לוואי חמורות יותר. נערות שהמחזור החודשי שלהן לא סדיר יכולות לסבול גם בין ימי המחזור מכאבי ראש ותופעות לוואי נוספות.

כך היה אצל נערה בת 14 עם מצב רוח ירוד, אשר המחזור שלה לא היה סדיר כלל וסבלה מכאבי ראש חזקים ונוראיים עד כדי שכך שלא יכלה להגיע לבית הספר לפחות יומיים בחודש, בממוצע. היא עברה את כל הבדיקות הרלוונטיות מבחינת CT ראש ובדיקות דם מקיפות, אך כל התשובות יצאו תקינות ולא עלו על המקור לבעיה.

האבחון

לאחר אבחון ותשאול מקיף בקליניקה, הכולל אבחנת לשון, דופק, ובטן, בנוסף לכאבי הראש התכופים, ומחזור לא סדיר היא ציינה שיש גם נשירת שיער, עצירות, דימום וסתי מועט, מצב רוח ירוד לעיתים קרובות, חוסר אנרגיה ומוטיבציה. לפי הרפואה הסינית, מצב זה מוגדר  כ-'חולשת דם', למרות שבדיקות הדם של אותה נערה היו תקינות (המוגלובין, פריטין, בB12 ושאר המדדים לא העידו על אנמיה).

הטיפול 

לאחר סדרת טיפולים של דיקור סיני בחולשת הדם שאובחנה, בשילוב עם פורמולת צמחי מרפא סיניים, בשם: Si Wu Tang Mod – המעודדת את ייצור הדם במח העצם, ומטפלת בכאבי ראש הנובעים ממצב זה. כתוצאה מכך, כאבי הראש פחתו משמעותית, המחזור החודשי הפך לסדיר, וגם המצב רוח השתפר מאוד. במקביל שינתה הנערה את התזונה שלה – יותר חלבון איכותי לתפריט היומי, חזרה לפעילות מלאה.

אותם כאבי ראש ואי סדירות המחזור קשורים זה לזה, כאשר יש מצב של חולשת דם זה ישפיע על כל הפעילות הפיזית והרגשית בגוף, והטיפול הטבעי שמציעה הרפואה הסינית מסייע לטפל בשורש הבעיה, להסדיר את המחזור, להיפטר מהכאב הטורדני, ולשוב לפעילות חיים מלאה.

 

גיל המעבר ברפואה סינית:

גיל המעבר הוא הגיל שבו מתרחשים שינויים הורמונליים בגוף האישה, הכוללים ירידה בייצור האסטרוגן והפרוגרסטרון עד למצב בו המחזור נפסק לחלוטין, ובעקבות שינויים אלו נשים רבות סובלות ממגוון של תופעות לוואי שונות, כמו: גלי חום, סחרחורות, מצבי רוח משתנים, קשיי שינה, יובש וגינלי, נשירת שיער ועוד. תקופת גיל המעבר, הנקראת גם מנופאוזה, נחשב למעבר טבעי של האישה מגיל הפוריות לגיל הבלות לפי הרפואה הסינית, עם זאת ניתן ורצוי להקל על נשים הסובלות מתופעות לוואי המפריעות להן בתפקוד היום יומי שלהן.

כך היה עם אישה בת 43 שהחלה, יחסית מוקדם, לסבול מגלי חום, בעיקר כאלה חזקים שהעירו אותה בלילות והמחזור שלה התחיל להופיע באופן לא סדיר. מכיוון שהיא צעירה יחסית לא חשבה לקשר את התופעות האלה לגיל המעבר אך לאחר שעברה פרופיל הורמונלי הסתבר שמכיוון שטופלה הורמונלית בעבר על מנת להיכנס להריון הגוף שלה כבר עכשיו נמצא כפסיעה לגיל המעבר.

אבחון וטיפול

במקרים כאלה הרפואה המערבית מציעה טיפול הורמונלי בכדי לצלוח את התקופה, אך אותה אישה רצתה לבדוק גם את האפשרות לטיפול טבעי. אחרי אבחון מקיף בקליניקה הכולל לשון ודופק, התברר שהיא סבלה מחוסר איזון הורמונלי עקב 'חולשת דם' (כמו בת ה-14), הגורמת לתקיעות של צ'י הכבד.

הטיפול התמקד בתקיעות והסדרת הזרימה של צ'י הכבד, ולאחר סדרה של טיפולי דיקור סיני בשילוב עם נטילת פורמולת צמחי מרפא בשם: Xiao Yao San, המחזור החודשי שלה חזר להופיע באופן סדיר, וגלי החום נעלמו. כפועל יוצא מאיזון ההורמונאלי של המערכת, הצלחנו להשהות את הכניסה לגיל המעבר בטרם עת..

מזמינה אתכם לשיחת יעוץ וטיפול אצלי בקליניקה

× - פנו אליי
דילוג לתוכן