גלי חום, מה עושים איתם?

לא הפסקת להזיע כל הלילה? מתעוררת כל שעה? חם לך למרות שקר בחוץ?

יכול להיות שאת סובלת מגלי חום של גיל המעבר וזה אחד מהתסמינים שנובע מחוסר איזון הורמונאלי, המאפיין נשים מגיל 45 עד 60.

מכיוון ותסמיני גיל המעבר וגלי החום עלולים להמשך תקופת זמן ארוכה, עדיף לא לסבול ולטפל מבעוד מועד –דעי כי ניתן לטפל גם בטרום מנפאוזה (טרום גיל להמעבר) ולהחזיר לגוף את האיזון ההורמונאלי.

לרפואה הסינית יש כלי רבים לעזור לנשים הסובלות מהתסמינים הללו, בטיפול טבעי ועדין המשפר את איכות החיים.

מה זה גלי חום?

גלי החום הם אחד התסמינים המוכרים והמטרידים, נשים מתארות תחושה פתאומית "גל חום שמציף אותי" בתדירויות שונות, המתגברים בשעות אחה"צ והלילה, לעיתים יחד עם זיעה ספונטנית ובסיום "הגל" מלווה תחושה של צמרמורות וקור.

נשים מדווחות גם על כתסמיני גיל המעבר נוספים, כמו; גרד או יובש בעור, יובש וגינלי כאבי מפרקים, גידים ושרירים, מלאות וכאבים בשדיים, עליה במשקל, נפיחות ביטנית, אי נוחות במערכת העיכול, גזים, נשירת שיער, ירידה בחשק המיני, מתח נפשי, התקפי בכי, חרדות, קשיי זיכרון, חוסר סובלנות, "פתיל קצר", ולעיתים גם תחושת עצב ודיכאון. תסמינים אלו מגיעים באופן מופחת גם לפני גיל המעבר, מצב המוגדר טרום מנופאוזה (בעצימות נמוכה).

כל זה קורה בעקבות שינויים הורמונאליים בגוף האישה בשל ירידה ברמות אסטרוגן, ופרוגסטרון, הביוץ הופך לבלתי סדיר ובעקבותיו גם המחזור, אורך הוסת משתנה לעיתים ארוך מאוד גדוש ומדמם, לעיתים קצר מאוד, יחד עם שינויים במצבי הרוח, המובילים לתחושה של "רכבת הרים" רגשית ופיזית, הפוגעת מאוד באורח החיים.

חשוב לציין כי גלי החום ושאר התסמינים מופיעים ברמות השפעה שונות מאישה לאישה, וכאשר הם הופכים טורדניים הם עלולים לפגוע בשגרת החיים היומיומית, במיוחד לאור העבודה שתהליך גיל המעבר עלול להמשך גם כ7 שנים.

השפעות גלי החום על אורח החיים

לגלי החום השפעה על אורח החיים בעקבות התסמינים המלווים לתופעה. גלי החום הליליים עלולים לפגוע ברצף השינה ובאיכות השינה, ולהביא לידי עייפות טורדנית ולמחסור בשעות שינה אשר פוגם ביכולת הריכוז והתפקוד היומיומי.

גלי החום ברפואה הסינית

גיל המעבר מתואר ברפואה הסינית כעליה של חום בעקבות ירידה של מרכיב הקור (Yin) בגוף.

הסימפטומים של גיל המעבר נוצרים עקב ירידה זו ויוצרות חוסר איזון בין היין ליאנג (Yin & Yang).

ברפואה סינית יש אפשרות לעזור לנשים לצמצם ולאזן את הבעייתיות שבמעבר מתקופה פורייה לתקופה שאינה פורייה בעזרת צמחי מרפא, יחד עם דיקור סיני. הפורמולה איתה אני עובדת היא בעיקר: Liu Wei Di Huang Wan 

פורמולה המחזקת את יין הכליות, תומכת בהזנת נוזלים, ומטהרת "חום ריק". חשוב לציין שמהניסיון שהצטבר וממחקרים שנעשו עד כה אין בעיה שלב בין טיפול בצמחי מרפא סיניים לבין טיפול הורמונאלי מכיוון שעובדים שבתי רמות שונות ובדרך שונה. הטיפול ההורמונאלי מדמה תפקוד של ההיפוטלמוס וגורם לגוף לחשוב שהשחלות עדיין מתפקדות – בגלל כמות ההורמונים במערכת אינה בירידה

הטיפול בתזונה ואורח חיים

הטיפול בתזונה מתייחס לתזונה המחזקת יין, צ'י וג'ינג – מזון העשיר בחלבון, כגון: שעועית (בעיקר שחורה), קטניות, טחינה, סרדינים, אגוזים, בשר, סויה, זרעי פשתן.
יש להוריד מזונות מעובדים ומוצרי חלב – עד כמה שניתן.

פעילות גופנית מתונה, השומרת על אלסטיות של המפרקים והגידים, מתיחות, פעילות אקטיבית כמו יוגה, צ'קונג, טאיצ'י, פילאטיס, מתיחות, הליכה, שחיה וריצה קלה.

הטיפול ברפואה הסינית בגלי חום בגיל המעבר

הרפואה הסינית מציעה טיפול בגלי חום ובתסמיני גיל המעבר באופן טבעי. מחקרים רבים בתחום מראים כי הטיפול בדיקור סיני עשוי להפחית את תדירות גלי החום, ולהשפיע על התסמינים הנוספים המוכרים בשלבי גיל המעבר, המוכר ברפואה הסינית כאל מחסור באיזון בין היין והיאנג של הכליות.

במידה ותופעת גלי החום מוכרת לך, או במידה ואת נמצאת בשלבי גיל המעבר , אני מזמינה אותך להגיע אלי לאבחון בכדי שאוכל להתאים את הטיפול המתאים לך 

מזמינה אתכם לשיחת יעוץ וטיפול אצלי בקליניקה

× - פנו אליי
דילוג לתוכן